Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Predviđanje opštih trendova u međunarodnim odnosima

Komentari (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 12 novembar 2010 22:24
Vlada
Počelo je, počelo... Okrenuše kola niza stranu.
Preporuke:
0
0
2 subota, 13 novembar 2010 12:23
Miodrag
Ustav ove EU ima samo 2 člana:
1.SAD su uvek i u svemu u pravu.
2.Šta nije jasno vidi prvi član!
Ipak ovo ne može predugo trajati.
Preporuke:
0
0
3 subota, 13 novembar 2010 13:09
Starac Milija
Da je teško predvideti svetske tokove pokazale su nam mnoge knjige koje su se poslednjih 30-tak godina bavile ovom problematikom napisane od strane inače vrlo obaveštenih istraživača.
Podsetimo se da su autoritativna predviđanja od pre 30 godina nagoveštavala da će Japan u ekonomskom smislu prestići SAD. Ova procena je bila zasnovana na dinamici ekonomskog razvoja Japana od 1945.g. do sredine 80-tih godina prošlog veka. Kao što danas možemo da vidimo Japan ne samo da nije prestigao SAD već je od 90-tih prilično "posustao" u ovoj trci. Kada se stope BNP uzimaju u jednom periodu kao jasan trend i povlači lenjirom projekcija za naredne godine i desetleća onda se ne uzimaju u obzir mnogi drugi faktori.
Pre više godina (oko 1990.g.)u jednom broju magazina Newsweek pojavio se veliki članak koji je sadržao analizu ekonomije SAD od vremena velike depresije do sredine 80-tih godina, sa posebnim osvrtom kako ratovi koje je vodila SAD utiču na rast BNP. Pojednostavljeno rečeno, ratovi su SAD uvek donosili veliki ekonomski uzlet, dok su periodi bez ratova pokazivali pad BNP. Posredno se može izvući zaključak da posle ekonomskih kriza slede ratovi. Ne bismo voleli ovakav scenario nakon ove velike ekonomske krize od 2008.g., ali nas istorija 20.veka baš upućuje na ovakav ishod. Posebno treba da imamo u vidu da ovakva bitka za svetske resurse nije do sada viđena, i da uz rekordnu svetsku populaciju po broju, imamo borbu ne samo za energente i strateške resurse, već i za osnovne činioce kao što je voda i obradiva zemlja. Ne smemo izgubiti iz vida da se ekonomska i politička moć nalazi u rukama malog broja ljudi i da će u nastupajućim godinama njihovi potezi biti od veće važnosti nego što bi se to moglo zaključiti ako gledamo države kao aktere budućih promena. Današnja slika sveta nam daje malo nade da će te elite i države raditi na korist i na slobodu izbora malog čoveka ma gde se on nalazio na zemaljskoj kugli.
Preporuke:
0
0
4 subota, 13 novembar 2010 19:10
daj bože
Analitički. Kompetentno. Objektivno. A nadam se i tačno, to jest, da će tako i biti.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 15 novembar 2010 12:08
thinking maize@ Starac Milija
Poštovani, rekoste da je "američki BNP rastao tokom ratova i usled ratova", ako se dobro sećam, no da Vas ovde dopunim/ispravim: POSLEDNjA TRI AMERIČKA RATA (Srbija 1999, Avganistan 2001, Irak 2003) DESILA SU SE PRE KRIZE 2008 g.! Oni su želeli da PREDUPREDE KRIZU, posežući za STRATEŠKIM POLOŽAJEM SRBIJE (ruska predstraža na Balkanu!), STRATEŠKIM POLOŽAJEM Avganistana u SRCU AZIJE (uz nezanemarive rudne resurse, kao i produkciju opijuma, kao SREDSTVA ZA SLAMANjE VOLjE PROTIVNIKA i pacifikovanja sopstvenih masa!) i NAFTNE I VODNE RESURSE IRAKA. No, uradili ISTU GREŠKU, koja je već DOVELA DO SLOMA SVIH IMPERIJA do sada u istoriji! Po srpski "PROSTRLI SU SE PREKO GUBERA"! No red je da mi Srbi već PRESTANEMO DA PARAMO SOPSTVENI GUBER! Trebaće nam!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner